Vodáci na Dunaji počas obdobia 1. Československej republiky, zdroj: http://www.trampnet.sk/osady/d/dunajklub_waikiki/dunajklub_waikiki.htm
Totalitné režimy nepriali podmienkam pre vodákov. 2. svetová vojna znamenala stratu petržalského brehu a tamojších lodeníc, z ktorých niektoré boli aj zničené. V Karloveskom ramene boli obmedzenia. Neslobodný režim vedený komunistami zasa obmedzil prístup k vode v hraničnom pásme pri hranici s Rakúskom. To pre vodákov znamenalo stratu Devína a rieky Moravy, veľkej časti Karloveského ramena a ramena Pečňa.
V druhej polovici 20. storočia boli vodácke kluby a ich aktivity sústredené v lokalitách: Karloveské rameno, Aušpic, Lido a Včie hrdlo. Pri stavbe Mosta SNP bola zbúraná „vežičková“ lodenica Bratislavského veslárskeho spolku, neskôr Dunajklubu, a skvostná budova Nemeckého veslárskeho klubu prestala slúžiť svojmu účelu a dodnes chátra. Ako náhrada boli pri Lide vybudované dve nové lodenice, kam sa presťahovala časť činnosti vodákov od Mosta SNP.
Necitlivé postupy pri úprave Dunaja priniesli zničenie Pečnianskeho ramena, Lida, Ovsištského ramena, ramená Starohájske a Biskupické stratili prepojenie s Dunajom, čo znamenalo pre vodákov ďalšie redukovanie „životného“ priestoru.